HP ProDesk 600 G4 – dane techniczne, recenzja, czy warto?

| 0 Komentarzy
Firma Hewlett Packard przygotowała nową odsłonę komputerów ProDesk 600, kierowanych do klientów biznesowych.

W porównaniu z serią G3, zmieniły się między innymi procesory (modele o ograniczonym poborze energii zastąpiono standardowymi), karty graficzne oraz pamięć RAM. Możemy więc mówić o pewnej ewolucji, która ma zagwarantować dodatkową moc obliczeniową. Czy jest tak w rzeczywistości? Warto to sprawdzić.

Polecane komputery

HP ProDesk 600 G4 – dane techniczne

HP ProDesk 600 G4 – dostępne konfiguracje

Analizując dostępne na rynku komputery, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na dedykowane karty graficzne, które zostały zamontowane w poszczególnych modelach. W serii G3 użytkownicy musieli ograniczyć się do jednostek zintegrowanych – w tym przypadku możemy liczyć na sporą wydajność, pozwalającą między innymi na obsługę zaawansowanych programów graficznych i projektowych, a także nowych gier PC.

Co równie ważne, HP ProDesk 600 G4 korzysta z kilku modeli jednostek GPU. W konfiguracjach najdroższych znajdziemy kartę AMD Radeon RX 580 z 4 GB pamięci GDDR5. Jednostka oparta na architekturze Polaris sprawdza się przede wszystkim w grach, choć należy przyznać, że jej moc obliczeniowa okaże się wystarczająca, by zapewnić komfortową obsługę wielu programów specjalistycznych.

W tańszych komputerach montowany jest model AMD Radeon RX 550, który także dysponuje 4 GB pamięci własnej, jednak oferuje o kilkanaście-kilkadziesiąt procent niższa wydajność niż RX 580. Na rynku znaleźć można również komputery wyposażone w kartę Nvidia GeForce GTX 1060 – występuje ona jednak wyłącznie w wersji z 3 GB pamięci GDDR5.

Producent zadbał o szeroki wybór także pod względem wykorzystywanych w komputerach procesorów. Wszystkie maszyny zostały wyposażone w układy Intela – mowa o modele Intel Core, Intel Pentium oraz Intel Celeron. Największą wydajnością wyróżnia się procesor Intel Core i7-8700. Jest to układ sześciordzeniowy i dwunastowątkowy. Możemy liczyć więc na bardzo wydajną pracę podczas obsługi programów wymagających użycia większej liczby rdzeni. Jeżeli chodzi o częstotliwość taktowania, w trybie bazowym wynosi ona 3200 MHz, natomiast w trybie turbo może zostać podbita do poziomu aż 4600 MHz. Uzupełnieniem specyfikacji jest w tym przypadku 12 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu.

Do czynienia mamy z procesorem o bardzo wysokiej wydajności. Bez problemu poradzi sobie z obsługą zaawansowanych programów biurowych, graficznych czy projektowych. Nie będzie miał również problemów z „uciągnięciem” nowych gier. Potwierdzają to wyniki testów w Cinebench R15 – w trybie jednowątkowym średnia w jego przypadku zatrzymała się na 192 punktach, natomiast w trybie wielowątkowym osiągnęła poziom aż 1178 punktów.

Komputery HP ProDesk 600 G4 bardzo często sprzedawane są z procesorami Intel Core i5 – mowa tu o modelach Intel Core i5-8600 oraz i5-8500. Są to układy sześciordzeniowe i sześciowątkowe. Pierwszy model wyróżnia się taktowanie w przedziale od 3100 MHz do 4300 MHz, a drugi od 3000 MHz do 4100 MHz. Oferują więc bardzo podobną wydajność, która co prawda jest o kilkadziesiąt procent niższa w porównaniu z układem Intel Core i7 (zwłaszcza w trybie wielowątkowym), jednak nadal wystarczy, by cieszyć się stabilną obsługą wielu zaawansowanych programów.

W tańszych konfiguracjach znajdziemy procesory z serii Intel Core i3 (Intel Core i3-8300 oraz i3-8100), a także modele Intel Pentium i Celeron. W przypadku procesorów Intel Core i5, a także i7 w przypadku niektórych konfiguracji możemy liczyć na wykorzystanie technologii Intel Optane, która zwiększa ich wydajność.

Za wydajność komputerów HP ProDesk 600 G4 odpowiada również bardzo szybka pamięć RAM typu DDR4, której taktowanie wynosi 2666 MHz. Co ważne, oferowane konfiguracje są w stanie obsłużyć nawet do 64 GB RAM. Wybrać możemy również różne dyski twarde. Oferowane są modele z dyskami HDD, dyskami SSD oraz SSD z interfejsem M.2.

HP ProDesk 600 G4 – wygląd

Podobnie jak w przypadku komputerów G3, producent oferuje swoje maszyny w dwóch różnych obudowach. Mowa tutaj o konstrukcji typu Small Form Factor, która możemy ustawić w pozycji poziomej, a także Micro Tower, charakteryzującej się pomniejszonymi, kompaktowymi wymiarami. Obie obudowy wyróżniają się tym samym, eleganckim designem oraz zadowalającą wytrzymałością mechaniczną.

Warto nadmienić, że komputery HP ProDesk 600 G4 są zróżnicowane także pod względem zamontowanych zestawów portów i złączy. W każdym modelu znajdziemy wiele portów USB oraz nowoczesne złącza DisplayPort. Do tego możemy dodać również wejście VGA czy też HDMI.

HP ProDesk 600 G4 – cechy

Producent, opisując oferowany sprzęt, zwraca uwagę między innymi na wiele możliwości rozbudowy zestawów, między innymi za sprawą wolnych wnęk, w których mogą zostać zamontowane nowe dyski twarde. Komputery, poza wspomnianą już technologią Intel Optane, wspierają również wirtualną rzeczywistość, pozwalają także na zamontowanie dwóch kart graficznych.

Nie można zapomnieć również o wielu przydatnych systemach, poprawiających między innymi poziom bezpieczeństwa przechowywanych danych. Mowa tu przede wszystkim o oprogramowaniu HP Sure Start Gen4 oraz HP Sure Click. Zarządzenia zasobami komputera ułatwia natomiast zestaw HP Manageability Integration Kit Gen2 oraz pakiet HP Client Security Manager Gen4.

HP ProDesk 600 G4 – wydajność

Możliwość wyboru wielu wersji konfiguracyjnych sprawia, że w łatwy sposób możemy złożyć zestaw, który okaże się najlepiej dostosowany do realizowanych zadań. Modele najmocniejsze pracują na procesorze Intel Core i7-8700, a także karcie graficznej AMD Radeon RX 580.

Jednostka GPU pozwala na wiele, czego potwierdzeniem są wyniki uzyskiwane w popularnych programach diagnostycznych. W 3DMark 11 Performance GPU karta uzyskała średni wynik na poziomie 19274 punkty, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics 1920x1080 rezultat zatrzymał się na 525293 punktach. Moc obliczeniowa karty pozwoli na obsługę nowych gier typu AAA, co także należy zapisać po stronie zalet zestawu.

HP ProDesk 600 G4 – wady i zalety

Przedstawione wyżej zestawy komputerowe są zróżnicowane niemal pod każdym względem – możemy przebierać w różnych procesorach i katach graficznych, a do tego dobrać interesujący nas typ dysku twardego i pojemność pamięci RAM. Wszystko to sprawia, że każdy jest w stanie znaleźć model, który spełni jego oczekiwania.

Po stronie zalet należy zapisać również możliwość wyboru dwóch obudów – nie można przyczepić się do jakości ich wykonania. Komputery są solidne i przyjemne dla oka. Do tego dochodzi również bardzo wysoka wydajność najmocniejszych konfiguracji i wiele rozwiązań, które pozwalają na wzrost poziomu bezpieczeństwa przechowywanych danych. Problemem dla niektórych osób może być wysoka cena poszczególnych zestawów, zwłaszcza tych najmocniejszych.

ZALETY

  • Oferowane komputery są zróżnicowane pod wieloma względami
  • Wysoka wydajność najmocniejszych konfiguracji
  • Możliwość zakupu zestawów z dedykowanymi kartami graficznymi
  • Szeroki zestaw portów i złączy
  • Dwie różne obudowy
  • Rozwiązania zwiększające bezpieczeństwa danych

WADY

  • Wysoki ceny niektórych zestawów

HP ProDesk 600 G4 – podsumowanie, czy warto?

Do czynienia mamy z niezwykle wydajnymi zestawami komputerowymi, które zagwarantują stabilną obsługę nie tylko podstawowych programów biurowych, ale również zaawansowanego oprogramowania graficznego i projektowego. Szerokie możliwości wyboru sprawiają, że warto polecić serię HP ProDesk 600 G4.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 00:29
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.